Dla kogo przeznaczona jest EKUZ
Karta EKUZ zapewnia prawo do opieki zdrowotnej osobom przebywającym tymczasowo poza granicami swojego kraju. Obejmuje ona świadczenia, które są konieczne z medycznego punktu widzenia, przy uwzględnieniu czasu trwania pobytu.
EKUZ daje prawo do świadczeń, które należy podjąć, aby zapobiec konieczności powrotu pacjenta do kraju, w którym jest ubezpieczony.
Kto powinien wyrobić EKUZ?
O wyrobieniu EKUZ powinny pamiętać wszystkie osoby przebywające tymczasowo poza terenem kraju ubezpieczenia. Karta przeznaczona jest zatem przede wszystkim dla turystów, uczniów i studentów pobierających naukę za granicą, a także osoby pracujące poza terenem kraju ubezpieczenia.
W określonych przypadkach EKUZ służy też osobom zamieszukującym poza granicami kraju ubezpieczenia - zgodnie z zasadą swobody przemieszczania się, która należy do nadrzędnych zasad UE.
Kiedy nie można skorzystać z EKUZ?
Karta EKUZ nie pozwala na bezpłatne uzyskanie świadczeń planowanych, tzn. takich, które są celem wyjazdu i które można wykonać w kraju ubezpieczenia.
Jeśli zależy nam na refundacji leczenia planowanego wykonanego za granicą, powinniśmy skontaktować się z wojewódzkim oddziałem NFZ po szczegółowe informacje.
EKUZ a choroby przewlekłe
Dzięki karcie EKUZ możemy uzyskać prawo do świadczeń niezbędnych w leczeniu chorób przewlekłych (np. chemioterapia, dializy). Aby upewnić się, na jakich zasadach można skorzystać z takiego leczenia, powinniśmy skontaktować się z właściwym wojewódzkim oddziałem NFZ. Uzyskamy tam informacje o zasadach obowiązujących w danym kraju docelowym.