Artykuły w dziale
Życie intymne

Jak pielęgnować namiętność na odległość
10 najdziwniejszych fetyszy
Czy i jak stosować lubrykanty
Czy rozmiar ma znaczenie
Walczymy o sprawność seksualną
Jak podnieść temperaturę w sypialni
Chirurgia intymna - labioplastyka
Czym jest kamasutra
Jak sie całować
Feromony - prawda czy mit?




Pomóż nam tworzyć tę stronę:

Skontaktuj się z nami, jeżeli chcesz tworzyć z nami ciekawą stronę o uwodzeniu, miłości i życiu w zwiąku. Czekamy na wszystkie pomysły, sugestie i uwagi. Napisz do nas na adres: sparowani@sparowani.net



Wypróbuj darmowe fragmenty ebooków!


Feromony

Na temat feromonów w internecie wrzy od dłuższego czasu. Wzbudzają duże emocje głównie dzięki reklamom, w którym sprzedawcy feromonów obiecują uzyskanie rewelacyjnego wpływu na płeć przeciwną.

Warto zatem wyjaśnić sobie w kilku zdaniach, czym tak naprawdę są feromony i jak działają.

Czym są feromony

Bez wnikania w naukową terminologię, wystarczy powiedzieć, że feromony to substancje infochemiczne, dzięki którym zwierzęta i rośliny mogą komunikować się na odległość.

Komunikacja ta może wyglądać bardzo różnie, ale na przykładzie owadów możemy wyróżnić dwie podstawowe, najpopularniejsze grupy feromontów. Pierwsza pomaga przyciągać osobniki płci przeciwnej w celach kopulacyjnych. Druga grupa wręcz przeciwnie, sprawia, że osobniki danego gatunku będą trzymały dystans.

W rzeczywistości funkcji spełnianych przez feromony jest dużo więcej, należą do nich np. funkcje alarmowe, oznaczające terytorium, wyrażające dominację itd.

Warto dodać, że feromony najczęściej są substancjami bardzo lotnymi, a do tego niewymagającymi dużego stężenia do działania. Szacuje się np., że niektóre gatunki ćmy są w stanie przyciągać partnerów z odległości nawet kilku kilometrów.

Czy feromony działają?

Największe zainteresowanie, co jest zupełnie zrozumiałe, budzą jednak nie feromony owadów, ale ludzi. Na rynku można kupić wiele produktów wyspecjalizowanych, ale także perfum, olejków itp., zawierających ludzkie feromony.

Do spółki z afrodyzjakami, feromony mają nam ułatwiać zdobycie popularności wśród przedstawicieli płci przeciwnej. Czy to działa? No cóż, jednoznacznych naukowych dowodów raczej nie ma.

Z drugiej strony, to prawda, że ludzki organizm reaguje na określone substancje (nie tylko zapachowe) czasami w bardzo silny sposób. Polegać to może na czysto chemicznych reakcjach lub na zasadzie skojarzeń (np. przez całe życie nie lubimy zapachu ryby, bo kiedyś zatruliśmy się szprotką w oleju).

Czy zatem wierzyć w feromony? Na pewno można spróbować. Może się okazać, że w danym przypadku wydamy pieniądze bez sensu. Zdarza się jednak, że pozytywne działanie feromonów obserwujemy już zaraz po pierwszej aplikacji - i nie chodzi to entuzjastyczną reakcję partnera, ale o wzrost pewności siebie osoby, która w feromony zainwestowała.



<<< powróć do strony głównej działu Życie intymne

Bestseller na temat kobiet
>>> Kliknij tutaj, aby sprawdzić ofertę <<<
© sparowani.net - kontakt | o serwisie | polityka cookies | polityka prywatności