Wierzba energetyczna
Plantacje wierzby energetycznej od kilku lat pojawiają się w różnych stronach polski. Zaletą wierzby są duże przyrosty roczne (nawet 3m w pierwszych latach) i brak większych wymagań odnośnie gleby. Zdarza się nawet, że wierzbę "nawozi się" ściekami - roślina ta stosowana jest także w ekologicznych oczyszczalniach naturalnych.
Po uzyskaniu surowca, tzn. gałązek wierzby, przerabia się go na specjalne brykiety. Wierzbę w tej postaci można stosować w piecach i kotłach.
Wierzba nie tylko energetyczna
Zastosowanie wierzb nie ogranicza się jednak tylko do plantacji i przeróbki. Wierzbę, także w zwykłych odmianach można sadzić nawet w ogrodach i na działkach. Sadzenie polega na... Wkopaniu w ziemię gałęzi drzewa. Najlepiej zrobić to wiosną. Kołek wierzbowy powinien mieć co najmniej 1,5m długości i powinien być wkopany w ziemię na głębokość około 1m. Potem wystarczy zapewnić odpowiednią ilość wody.
Dlaczego sadzić wierzbę? To drzewo od lat jest stałym elementem naszego wiejskiego krajobrazu. Charakterystyczny wygląd zawdzięcza ogławianiu, czyli zabiegowi polegającemu na ścięciu praktycznie wszystkich gałęzi w koronie drzewa. Zalety wierzby nie kończą się jednak na walorach estetycznych.
Dzięki ogławianiu pozyskuje się co 2-3 lata wartościowy surowiec. Przez ten czas gałęzie osiągają średnicę nawet 10-15cm. Po pocięciu ich i porąbaniu służyć mogą za pełnowartościowe drewno do kominka.
|