Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka
Niedawne zmiany przepisów dotyczące zniesienia tzw. wpisów dzieci w paszportach rodziców spowodowały, że zwiększyła się liczba rodziców zainteresowanych wyrobieniem dowodu osobistego dla dziecka.
Powód jest prosty, aby dziecko mogło opuścić granice Polski, musi posiadać przy sobie własny paszport lub dowód osobisty. Najczęściej rodzice decydują się na paszport, ale np. na terenie UE i w niektórych innych państwach dopuszcza się też dowód osobisty jako dokument podróżny dla dziecka.
Prawo a obowiązek
Osoby niepełnoletnie, które ukończyły 15 lat i pracują lub nie mieszkają z rodzicami/opiekunami lub nie pozostają pod władzą rodzicielską/opieką, podobnie jak dorośli, mają obowiązek posiadania dowodu osobistego.
Dzieciom powyżej 13 lat przysługuje prawo do posiadania dowodu osobistego. Rodzice dzieci poniżej 13. roku życia mogą złożyć wniosek o dowód w uzasadnionych przypadkach.
Odbiór dowodu dla dziecka
Procedura wyrobienia dowodu osobistego dla osoby małoletniej nie różni się zbytnio od wyrabiania dowodu dorosłemu. Istotne jest, aby przy składaniu wniosku dokumentu obecne było dziecko oraz rodzic, opiekun lub kurator. Dziecko nie musi być obecne, jeśli nie ukończyło 5 lat.
Odbioru dowodu osobistego dla dziecka dokonuje jeden z rodziców, opiekun lub kurator. W małoletni powyżej 13 lat może też samodzielnie odebrać dowód.
Termin ważności
Termin ważności dowodu osobistego dla dziecka wynosi 5 lat od daty wydania.