ABC kart płatniczych
Choć karty bankowe na stałe zagościły w naszych portfelach i używamy ich niemal codziennie, wciąż zdarza nam się gubić w ich nazewnictwie.
Cały bałagan wynika być może stąd, że banki oferują naprawdę wiele rodzajów kart i same nie zawsze wystarczająco precyzyjnie nazywają swoje produktu.
Postarajmy się zatem raz na zawsze wyjaśnić, co dokładnie oznaczają poszczególne terminy związane z kartami bankowymi - po to, żeby już nigdy nie pomylić karty debetowej z kredytową albo przedpłaconej z obiążeniową.
Karty bankowe a płatnicze
Zacznijmy od sprawy prostej, choć wcale niekoniecznie oczywistej. Czym różnią się karty bankowe od płatniczych? Choć niektórzy eksperci i wnikliwi badacze doszukują się drobnych różnic w znaczeniu obu tych terminów, możemy spokonie przyjąć, że karta bankowa to to samo co karta płatnicza.
W naszym serwisie również zdarza nam się zresztą używać tych dwóch nazw wymiennie.
Karta kredytowa
Wydawać by się mogło, że z kartą kredytową również nie powinniśmy mieć specjalnych problemów. W końcu tego typu karty są powszechnie dostępne na naszym rynku od około dwudziestu lat. Wciąż jednak zdarza nam się nazywać kartami kredytowymi karty, które z kredytem nie mają nic wspólnego.
O ile można zrozumieć takie problemy w przypadku nowości rynkowych, o tyle po tak długim czasie na "oswojenie się", wypadałoby wiedzieć, czym tak naprawdę jest karta kredytowa.
Pamiętajmy zatem: karta kredytowa, to karta, przy której bank przyznaje klientowi limit kredytowy (czyli wysokość maksymalnego dopuszczalnego zadłużenia), w ramach którego możemy dokonywać transakcje (najczęściej bezgotówkowe). Karty kredytowe rozlicza się okresowo - podstawą ich rozsądnego używania jest spłata zadłużenia w terminie - jeśli przekroczymy okres bezodsetkowy (grace period), będziemy musieli zapłacić stosunkowo wysokie odsetki.
Karta debetowa
Karty debetowe to najczęściej wydawane i używane karty bankowe. Dołączane są do rachunku bankowego. Służyć mogą do wypłat w bankomatach oraz transakcji bezgotówkowych (np. zakupów w sklepach, w niektórych wypadkach także w sklepach internetowych). Transakcje przeprowadzane za pomocą kart debetowych obciążają rachunek bankowy. Wartość przeprowadzonych transakcji nie może przekroczyć wartości środków zgromadzonych na koncie.
Karta obciążeniowa
Karta obiążeniowa stanowi w pewnym sensie połączenie idei karty debetowej i kredytowej. Jest to karta połączona z kontem bankowym, ale rozlicza się ją okresowo - tzn. w określonych odstępach czasu bank pobiera kwotę równą wydatkom z zakończonego okresu rozliczeniowego (doliczając ewentualne odsetki).
Karta przedpłacona (pre-paid)
Bankowe karty przedpłacone (pre-paid, prepaidowe) działają analogicznie do kart sim udostępnianych przez operatorów telefonii komórkowej. Przed skorzystaniem z karty musimy ją zasilić środkami.
Tego rodzaju karty nie muszą być związane z konkretnym kontem bankowym. Ich zaletą jest przede wszystkim wysokie bezpieczeństwo - szczególnie istotne np. w przypadku transakcji przez internet.
Karta wirtualna
Kartami wirtualnymi nazywamy albo karty służące tylko i wyłącznie do transakcji przez internet, albo wręcz karty nieposiadające postaci fizycznej, będące jedynie numerami zarejstrowanymi w systemie bankowym.
Karta bankomatowa
Jednym z najprostszych, raczej znikającym z rynku rozwiązaniem, są karty bankomatowe, służące tylko i wyłącznie do przeprowadzanie transakcji przy pomocy bankomatu (wypłata gotówki, sprawdzenie stanu konta).
Rodzaje kart płatniczych
Oprócz wymienionej wyżej klasyfikacji kart płatniczych, możemy spotkać się także z podziałem wynikającym z rozwiązania technicznego zastosowanego przy produkcji karty. Karty dzialimy w tej sytuacji na wypukłe (najczęściej kredytowe), chipowe oraz te z paskiem magnetycznym (wciąż najczęściej spotykane wśród kart debetowych).
Wystawcy kart płatniczych
Przy wyborze karty płatniczej, czasem warto wziąć pod uwagę także kto jest jej wystawcą. Najpopularniejsze karty wydają: VISA, MasterCard i American Express (ewentualnie Diners Club).
|