Karta debetowa
Karta debetowa to bez wątpienia najwygodniejszy sposób na bezpieczny i sprawny dostęp do pieniędzy. Wiele osób nie wyobraża sobie obecnie codziennego funkcjonowania bez karty w portfelu.
Rzeczywiście, coraz częściej korzystamy z bankomatów, coraz częściej płacimy za zakupy kartą i coraz rzadziej mamy w rękach gotówkę. Dzieje się tak nie bez powodu - po prostu karty płatnicze to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo.
Przyjrzyjmy się pokrótce wadom i zaletom kart debetowych oraz sprawdźmy, na co zwracać uwagę przy wyborze konta i karty.
Zalety i wady kart debetowych
Jeszcze kilka lat temu głosy przeciwników kart bankowych słychać było głośno. Być może z powodu zwykłego konsumenckiego konserwatyzmu niektórzy z nas nieufnie podchodzili do plastikowego pieniądza. Często podnoszono argumenty, że pieniądze z karty łatwo jest ukraść, a dodatkowo robiąc zakupy kartą trudniej jest kontrolować wydatki (nie trzymamy w rękach gotówki, więc nie czujemy, ile wydajemy).
Obecnie karty debtowe to standard. Prawie każdy większy sklep je obsługuje, na każdym rogu jak grzyby po deszczu wyrastają nowe banomaty. Dzięki temu możemy na codzień w wygodny sposób funkcjonować bez konieczności noszenia ze sobą dużej ilości gotówki.
Ale to nie wszystko. Coraz częściej banki oferują karty debetowe w ofertach specjalnych, np. wspólnie z sieciami supermarketów lub drogerii. Przy użyciu takie karty w danym sklepie otrzymujemy rabaty lub zbieramy punkty promocyjne. Zakres dostępnych na naszym rynku bonusów związanych z kartami debetowymi wciąż rośnie.
Żeby nie było zbyt pięknie, warto pamiętać też o wadach kart płatniczych. Po pierwsze, ryzyko utraty karty lub kradzieży pieniędzy z konta przy jej użyciu wciąż istnieje. Najczęściej dzieje się tak z winy użytkownika (nagminne jest trzymanie zanotowanych numerów PIN w portfelu razem z kartą), choć zdarzają się oczywiście sytuacje niezawinione (np. "lewe" bankomaty). Specjaliści podkreślają jednak, że przy rozsądnym użyciu karty zapewniają większe bezpieczeństwo niż gotówka.
Drugą zauważalną wadą niektórych kart debetowych są opłaty pobierane za wydanie i obsługę karty. Na szczęście, coraz więcej banków oferuje karty darmowe lub obniża opłaty do rozsądnego minimum.
Jak wybrać najlepszą kartę debetową
Wybór karty debetowej nie jest specjalnie trudnym wyzwaniem. Najprościej na początku sprawdzić, jakie karty oferuje nam nasz obecny bank, a potem skonfrontować to z ofertą konkurencji.
Wśród parametrów karty, na które warto zwracać uwagę, warto podkreślić: opłaty za wydanie i użytkowanie, prowizje od wypłat w bankomatach, limity transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Pewne znaczenie ma także wystawca karty (liderami są VISA i MasterCard).
Warto podkreślić, że porównywanie warunków dotyczących samej karty nie ma tak naprawdę sensu, ponieważ karta debetowa jest produktem ściśle połączonym z kontem. Możemy zatem za samą kartę w banku A zapłacić mniej niż w banku B, ale po uwzględnieniu opłat za prowadzene konta sytuacja może zmienić się diametralnie. Patrzmy zatem całościowo na ofertę konta, karty i wszelkich usług towarzyszących.
Porównania i rankingi kart debetowych
Chociaż rzadko można natrafić na rankingi i porównania samych kart debetowych, pośrednio warto posłużyć się takimi zestawieniami dotyczącymi kont. Dobre i niedrogie konto bankowe z reguły związane jest z atrakcyjną kartę debetową.
|