Muzyka na wesele
Muzyka na weselu to podstawa. Ważna jest oczywiście sala, ważne jedzenie, ale bez dobrej muzyki zabawa nigdy się nie rozkręci. Jeśli marzy nam się szaleństwo do białego rana, zadbajmy przede wszystkim o idealną oprawę muzyczną.
W tym krótkim tekście spróbujemy wyjaśnić, jakie są podstawowe różnice pomiędzy muzyką serwowaną przez DJ-a, a tą graną na żywo przez kapele weselne. Poza tym, podpowiemy, na co zwracać uwagę w czasie wyboru repertuaru.
Zespół na wesele
Kapela to obowiązkowy punkt każdego tradycyjnego wesela. Bez zespołu grającego na żywo ani rusz. Do dziś wiele osób podziela takie poglądy. Prawda wygląda jednak trochę inaczej - o dobry zespół weselny bardzo trudno, a nawet ten najlepszy niekoniecznie sprawdzi się na każdej imprezie.
Zacznijmy od zalet muzyki granej na żywo. Po pierwsze, autentyzm. Kiedy możemy osobiście widzieć wykonawcę, obejrzeć go, niemalże dotknąć, odbiór muzyki jest z reguły zdecydowanie lepszy. Jeśli mamy do czynienia z charyzmatyczną postacią sceniczną, wesele rozkręca się samo.
Po drugie, pewne rodzaje muzyki nieporównywalnie lepiej brzmią na żywo. Dotyczy to nie tylko muzyki klasycznej czy jazzu. Czasem nawet dość przaśne biesiadne granie da się zaakceptować, jeśli poda je nam na tacy sympatyczny muzykant.
Trzecim ważnym punktem jest prestiż. Jakoś tak się utarło, że w niektórych kręgach kapele weselne są widziane lepiej niż DJ-e. Przywiązanie do tradycji czy snobizm? Oceńcie sami.
Teraz przejdźmy do wad zespołów weselnych. A są one całkiem poważne. Po pierwsze, znalezienie takiej ekipy, o której była mowa w poprzednich akapitach, graniczy z cudem. Najczęściej w internecie można znaleźć oferty pseudograjków, często grających z playbacku. Przesłuchanie próbek ich twórczości prowadzi do jednego wniosku - coś takiego wstyd pokazać gościom. Fałszujący wokaliści, słabo brzmiące instrumenty, a do tego wątpliwej jakości konferansjerka to niestety wciąż przykre standardy. Dobre zespoły weselne należą do rzadkości - terminy u najlepszych muzyków musimy rezerwować czasem nawet z dwuletnim przyprzedzeniem. Warto też przygotować się na niemałe koszty. Wynajęcie naprawdę profesjonalnego zespołu na wesele to minimum 5000zł.
Oprócz długich terminów i wysokiej ceny, kapele weselne mają też inną, niebagatelną wadę. Otóż, nawet te o najbardziej szerokich horyzontach muzycznych nie są w stanie zapewnić nam tak szerokiego repertuaru, jaki bez problemu zaserwuje DJ. Jeśli więc chcemy na weselu posłuchać trochę bluesa, trochę rocka, a trochę disco polo, niewiele zespołów podoła takiemu zadaniu.
DJ na wesele
Główna różnica pomiędzy DJ-em a kapelą weselną, to jakość muzyki i dostępny repertuar. Muzyka puszczana z płyt CD lub z komputera pozwala nam na niemalże dowolny dobór piosenek, a jednocześnie (przy przyzwoitym nagłośnieniu) gwarantuje dobrą jakość dźwięku.
DJ z reguły jest tańszy niż zespół. Z bardzo prostego powodu - po prostu najczęściej występuje sam. Zespoły liczą od dwóch osób w górę, a każda chciałaby z tego interesu parę złotych wydobyć. Cena za bardzo dobrego DJ-a to 2000-3000zł. W tej cenie znajdziemy tylko zespoły z niższej półki.
DJ nie jest w stanie zepsuć samej jakości muzyki (chyba że ma słaby sprzęt), ale może zawieść przy doborze konkretnych piosenek oraz przy konferensjerce. Na wszelki wypadek warto wybrać się na imprezę prowadzoną przez danego człowieka. Tylko odsłuch na żywo zagwarantuje zminimalizowanie ryzyka wpadki.
Kilka uwag ogólnych
Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na muzykę z płyt czy na żywo, musimy pamiętać o kilku podstawowych sprawach.
Po pierwsze, zawsze warto brać czynny udział przy wyborze repertuaru na wesele. To w końcu nasza impreza i to my powinniśmy mieć wpływ na to, co będzie wydobywało się z głośników. Dobra oprawa muzyczna to nie tylko ogólna koncepcja (np. disco lat 70-tych albo biesiada), ale też dobór odpowiednich piosenek na szczególne okazje, np. oczepiny czy wprowadzenie tortu.
Po drugie pamiętajmy o tym, że przy muzyce bawić muszą się wszyscy goście. Gusta muzyczne mamy oczywiście różne, ale wesela to imprezy wielopokoleniowe, w czasie których nikt nie powinnien czuć się zapomniany. Dlatego też warto postawić na muzykę w miarę uniwersalną tzw. "przeboje, które wszyscy lubią", co najwyżej częściowo przeplatając ją nieco bardziej ekstrawaganckimi numerami, na specjalne zamówienie gości lub pary młodej. Zbyt udziwniona muzyka to gwarancja pustego parkietu. Z dwojga złego, lepiej postawić z przymrużeniem oka na disco polo - po paru głębszych przynajmniej będzie się przy czym pokiwać.
Po trzecie, uwaga na alkohol. Na szczęście, coraz mniej DJ-ów i zespołów weselnych pije w czasie grania. Wciąż jednak zdarzają się tacy, którzy lubią sobie wypić - jakby nie patrzeć - w pracy. O takich muzykach zdecydowanie zapomnijmy.
<<< powróć do strony głównej działu Zaręczyny i ślub
|