Formalności przed ślubem
Od oświadczyn do uroczystej obietnicy życia w miłości aż do samej śmierci czeka nas długa droga. Droga nie zawsze przyjemna i romantyczna, bo składająca się z wielu formalności i przeróżnych spraw do załatwienia.
Świeżo zaręczeni młodzi ludzie bardzo często nie ogarniają całego ogromu pracy, który ich czeka przed ślubem. Przyjrzyjmy się zatem, co przyszła młoda para musi załatwić, aby bez przeszkód stanąć na ślubnym kobiercu.
Najpierw sala weselna
Najtrudniejszym etapem, jednocześnie wymagającym największego wyprzedzenia, jest wybór sali weselnej. Ostatni boom ślubny sprawił, że w niektórych miejscach na dogodny termin trzeba czekać nawet dwa lata, chyba że zadowoli nas ślub w piątek jesienią lub zimą.
Sale weselne różnią się od siebie nie tylko standardem, lokalizacją i ceną. Ważny jest też styl wystroju, rozkład pomieszczeń i cała masa szczegółów, takich jak sposób rozliczenia za jedzenie i picie, zakreś świadczonych usług itd.
Aby wybrać salę weselną bez wpadki, trzeba po prostu pojeździć po kilku, kilkunastu lokalach. Wstępne rozeznanie najlepiej zrobić w internecie - na wielu forach dyskusyjnych omawiane są sale z każdego zakątka Polski.
Podczas rozmów z przedstawicielami lokali należy przede wszystkim szczegółowo ustalić terminy oraz warunki rozliczenia. Uważajmy na wszelkie dodatkowe, początkowo ukryte koszty. Szczególnie bolesne może być tzn. korkowe, czyli opłata za każdą otwartą butelkę alkoholu.
Nie zapomnijmy o kościele
Kiedy mamy już zarezerwowany termin w sali weselnej, możemy załatwić wstępne formalności w kościele. Najbezpieczniej załatwić to tuż po rezerwacji sali. Kłopotów z terminami ślubów nie ma aż tak wielkich, ale dla świętego spokoju lepiej zaklepać sobie datę jak najwcześniej.
W czasie rozmowy z księdzem można przy okazji dowiedzieć się, jakie dodatkowe formalności będzie trzeba załatwić w kościelnej kancelarii. Na szczęście, nie ma tu zbyt wiele biurokracji, więc możemy spać spokojnie. Najwięcej zachodu na pewno będzie z naukami przedmałżeńskimi.
Muzyka na wesele
Kolejnym krokiem powinno być zapewnienie sobie muzyki na wesele. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na DJ-a, czy na kapelę, powinniśmy się tym zająć mniej więcej z rocznym wyprzedzeniem.
Najlepsze zespoły i najlepsi DJ-e kalendarze mają pozapełniane na wiele miesiecy do przodu.
Fotograf i kamera
Następnie, najlepiej na kilka miesięcy przed imprezą, powinniśmy umówić się z fotografem i kamerzystą, oczywiście, jeśli zależy nam na tego typu pamiątkach ze ślubu i wesela.
Ponieważ na tym rynku można spotkać bardzo wielu amatorów, którzy mimo swoich słabych umiejętności biorą astronomiczne pieniądze, lepiej dokładnie zapoznać się z dotychczasowymi dziełami fotografów i operatorów, których chcemy zatrudnić. Prośba o portfolio to standard, jeśli ktoś nie chce się pochwalić swoimi dziełami, najlepiej od razu z niego zrezygnować.
Suknia ślubna i garnitur
Suknia ślubna i garnitur dla pana młodego to zakupy stosunkowo drogie, dlatego też najlepiej dobrze je przemyśleć i nie działać w pośpiechu. Rynek mody ślubnej na szczęście jest tak duży i urozmaicony, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Na tym etapie warto wybrać się na organizowane cyklicznie targi ślubne. Oprócz ubrań, podpatrzymy tam też inne elementy niezbędne dla każdego ślubu i wesela, wszystkie zebrane w jednym miejscu. Rewia fotografów, tortów, zaproszeń, kwiatów, sal weselnych itd. może zawrócić w głowie, ale z drugiej strony daje spore rozeznanie w temacie.
Razem z suknią i garniturem można też załatwić obrączki ślubne. Termin realizacji zamówienia najczęściej nie przekracza miesiąca.
Nie zapomnijmy o gościach i świadkach
Często wpadką młodej pary jest zbyt późne zapraszanie gości. Nie powinniśmy tego absolutnie zostawiać na ostatnią chwilę. Trzymiesięczne wyprzedzenie to rozsądny standard. Pamiętajmy o tym, żeby na wyraźnie zaznaczyć, czy zapraszamy naszych gości na wesele, czy tylko na ceremonię zaślubin. Warto też wykorzystać to miejsce do wyjaśnienia spraw organizacyjnych - tzn. omówienia preferowanych prezentów czy sposobu dojazu. Najprościej w tym celu dodać na zaproszeniu odnośnik do strony internetowej, na której wszystko opisujemy szczegółowo.
Zanim zaprosimy gości, powinniśmy mieć świadków. Świadek na ślubie to rola specyficzna, choć nie w każdej tradycji wymaga dużego zaangażowania. Warto wyjaśnić ze świadkami na wstępie, czy oczekujemy od nich czegoś więcej niż tylko stawiennictwa w kościele i na weselu.
Ostatnie przygotowania
Ostatnie formalności do załatwienia kumulują się w ciągu 2-3 tygodni przed ślubem. To wtedy musimy potwierdzać wszystkie wcześniej zarezerwowane terminy (sala, fotograf, zespół, samochód itd.) oraz załatwiać ostatnie sprawy, takie jak np. zakup alkoholu i kwiatów.
Pamiętajmy o tym, żeby dokładnie zgrać i omówić to, co ma się dziać w czasie wesela. Zastanówmy się, czy chcemy zapewnić gościom transport z kościoła do sali weselnej i ewentualnie z wesela do domów. Postarajmy się, dobrze rozsadzić gości, żeby nikt nie poczuł się zaniedbany.
Ten etap przygotowań pociąga za sobą największe obciążenie psychiczne. Ale spokojnie, już za moment będziecie mogli cieszyć się błogim spokojem... i najpiękniejszą w życiu podróżą.
<<< powróć do strony głównej działu Zaręczyny i ślub
|