Skontaktuj się z nami, jeżeli chcesz tworzyć z nami ciekawą stronę o uwodzeniu, miłości i życiu w zwiąku. Czekamy na wszystkie pomysły, sugestie i uwagi. Napisz do nas na adres: sparowani@sparowani.net
Zazdrość to normalne uczucie, które zna chyba każdy z nas. Zazdrościmy prawie zawsze wtedy, kiedy na kimś nam zależy. Cały problem z zazdrością polega na tym, że czasem przybiera ona nieco zbyt duże rozmiary.
Z drugiej strony, czasem nasz niepokój może także budzić całkowity brak zazdrości. Jeśli jej nie czujemy, czy zawsze musi to oznaczać brak zainteresowania i obojętność?
W tym krótkim tekście postaramy się rozjaśnić te wątpliwości.
Zazdrość to grzech
Tym nieco intrygującym nagłówkiem rozpoczniemy krytykę zazdrości. Uczucie to w tradycji chrześcijańskiej jest jednym z siedmiu grzechów głównych. Z reguły rzeczywiście, niezależnie od wyznania, postrzegamy zazdrość jako rzecz negatywną i wyniszczającą.
Dlaczego nie lubimy zazdrościć? Po pierwsze dlatego, że jest to uczucie frustrujące. Po drugie, jest w pewnym sensie objawem bezsilności. Po trzecie, zazdrość obecna jest zawsze wtedy, kiedy angażujemy się emocjonalnie. Często bardzo skrajnie.
Najczęstsze negatywne skutki zazdrości to postępująca utrafa zaufania, wybuchy gniewu, agresja oraz chorobliwe kontrolowanie partnera. Na dłuższą metę chorobliwa zazdrość z reguły prowadzi do rozpadu związku.
Szkodliwość chorobliwej zazdrości nie podlega dyskusji. Powoduje ona często sytuacje absurdalne, bywa całkowicie urojona. Obsesyjne podejrzewanie partnera o zdradę sprawia cierpienie, ale także ośmiesza, niepotrzebnie skupia uwagę otoczenia.
Ale nie skupiajmy się tylko na zazdrości ekstremalnej, chorobliwej, a nawet wymagającej leczenia. Warto też wspomnieć o tym, że do pewnego stopnia zazdrość jest objawem zdrowym, zbliżającym i scalającym związek.
Nie mamy absolutnie powodów do niepokoju, jeśli odczuwamy zazdrość w pewnych ograniczonych sytuacjach. Kiedy seksowna kobieta/przystojny mężczyzna zbliża się przesadnie do Twojego chłopaka/Twojej dziewczyny, to oczywiste, że nie przejdziesz nad tym do porządku dziennego.
Ważne jest przy tym, aby takich incydentów nie wyolbrzymiać, a przede wszystkim, nie obarczać za nie winą swojego partnera. Czujność i chęć posiadania drugiej osoby na wyłączność także musi mieć swoje granice.
Czy brak zazdrości to brak miłości?
Istnieją również związki, w których partnerzy nie odczuwają zazdrości. Z jednej strony może to być objaw braku zainteresowania obu stron i zamierania związku. Z drugiej strony, brak zazdrości może także świadczyć o dojrzałości związku, o poczuciu bezpieczeństwa o zaufaniu, jakim darzą się partnerzy.
Nie zapominajmy też, że istnieją związki, w których pojęcie zazdrości nie może istnieć, bo obie strony akceptują "zdradę kontrolowaną"...
Manipulacja towarzyszy nam każdego dnia. Bez przerwy wywiera na nas wpływ reklama, manipulują nami bliscy, znajomi, współpracownicy. Dowiedz się, jak nie dać się zmanipulować i osiągać zawsze to, czego chcesz.
Dowiedz się, jak zrozumieć mężczyznę. Poznaj metody, które pozwolą Ci utrzymywać udane relacje z mężczyznami. Koniec z konfliktami, brakiem zrozumienia i kłótniami.